Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Tygodniowy newsletter PZHK

Początek stanówki

Ze względu na naturalny cykl rujowy klaczy najlepsze warunki dla skutecznego zaźrebienia to przedwiośnie i wiosna. Niemniej jednak wielu hodowców rozpoczyna stanówkę już w okresie zimowym, mając głównie na uwadze potencjalną potrzebę rezerwy czasowej na powtórne krycia, zwłaszcza klaczy problemowych. Wiele z nich bowiem nie zaźrebia się w pierwszym cyklu w sezonie i powtarza ruje, czasem wielokrotnie. Im wcześniej rozpoczniemy zatem sezon rozrodczy, tym zyskujemy więcej czasu, aby w standardowym okresie stanówki (pierwsze półrocze) uzyskać w naszym stadzie matek maksymalnie wysoką źrebność.

Czytaj online.

Konferencja "Znaczenie zdrowych zębów dla osiągnięć treningowych konia"

Kwestia uzębienia u koni była przez długi czas zaniedbywana. Od setek lat niewiele się w tym zakresie zmieniło, a konie długo otrzymywały niewiele więcej niż podstawową opiekę. Dopiero od niedawna, pod wpływem ogromnego rozwoju ludzkiej stomatologii, przeżywamy renesans w stomatologii końskiej. Konie żyją dłużej, mają tak dobrą opiekę weterynaryjną jak nigdy dotąd, muszą sprostać większym wymaganiom, by osiągać jeszcze lepsze wyniki. Utrzymywane są także przez różnorodne grono właścicieli jako zwierzęta towarzyszące czy partnerzy w rywalizacji sportowej. Przyjdź i dowiedz się, jakie jest w tym wszystkim znaczenie stomatologii i jaki niezwykły postęp dokonał się w rozumieniu chorób uzębienia i w sposobach ich leczenia.

Czytaj online.

Tygodniowy newsletter PZHK

Podziękowania dla uczestników akcji „Daj se siana. SOS Szwecja”

Skończył się rok, w którym między innymi udowodniliśmy, że mamy serce na właściwym miejscu i jesteśmy gotowi pomagać. Zakończyliśmy akcję „Daj se siana. SOS Szwecja”. Pora na podziękowania! Dziękujemy tym wszystkim, którzy choć złotówkę wpłacili na naszą zrzutkę. Dzięki każdemu z was z osobna i wszystkich nas razem uzbieraliśmy 1490 zł. Cała kwota zostanie przekazana na pokrycie zobowiązania wobec rolnika, od którego odebraliśmy siano, kiedy okazało się, że jeden z darczyńców chciał przekazać zamoknięte siano. 

Czytaj online.

Badania i rozwój produktów żywieniowych dla koni – teraźniejszość i niedaleka przyszłość

W ostatnim newsletterze poprzedniego roku pisaliśmy o paszach i suplementach w ujęciu historycznym. Z przymrużonym okiem przedstawiliśmy niektóre, dość egzotyczne składniki diety końskiej, zwróciliśmy jednak także uwagę na olbrzymi postęp, jaki z uwagi na rosnącą popularność jeździectwa, nastąpił w obszarze badań i rozwoju w “końskim” paszoznawstwie.

Czytaj online.

Wspomnień czas

Wspominamy Szwecję… czyli Międzynarodowy Czempionat Koni Ardeńskich, który odbył się w 2018 roku w Bollerup.

Czytaj online.

Tygodniowy newsletter PZHK

Poznań – tu rodziła się niepodległa

W roku stulecia odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości zaprosiliśmy odwiedzających poznańską Cavaliadę na pokaz Polskiego Związku Hodowców Koni, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich. Pokaz odbywał się pod znaczącym tytułem: "Tu rodziła się niepodległa".

Czytaj online.

Finał finałów na Cavaliadzie – #winners100gwiazd

Rok 100-lecia odzyskania niepodległości Polski Związek Hodowców Koni, Polski Związek Jeździecki i Bober Team postanowili uczcić specjalnym projektem: Polscy Mistrzowie – Konie i ludzie. 100 gwiazd polskiej hodowli i sportu na 100 lecie niepodległości.

Czytaj online.

Cavaliada i czas nagród...

Podczas zawodów rangi CSI4*-W z cyklu CAVALIADA TOUR 2018, które odbyły się w dniach 29.10. – 02.12.18. w Poznaniu, w sobotę 1 grudnia, po naszym pokazie zaprosiliśmy tych, dzięki którym miniony rok był dla nas czasem prawdziwych sportowych emocji, a także radości ze zwycięstw.

Czytaj online.

Tygodniowy newsletter PZHK

Wrzody przewodu pokarmowego

W profilaktyce żywieniowej koni priorytetowe traktowanie ich układu pokarmowego nakazuje nam zwrócić szczególną uwagę na jeden z najbardziej rozpoznanych stanów chorobowych tego układu czyli na owrzodzenie żołądka. Od momentu rozpoczęcia przez człowieka planowanej hodowli koni, wrzody pozostają jedną z najczęstszych dolegliwości naszych podopiecznych. Na ich powstanie i rozwój najbardziej narażone są oczywiście konie sportowe, utrzymywane w ciągłym reżimie treningowym i startowym, rygorze częstych podróży i zmian, a co z tym związane - ze znacznym stresem.

Czytaj online.

II Ogólnopolski Czempionat Koni Ras Szlachetnych w Skokach Luzem 2018 - wyniki

W zeszłym roku na poznańskiej Cavaliadzie Polski Związek Hodowców Koni po raz pierwszy zorganizował czempionat w skokach luzem. Pełne trybuny i wielkie zainteresowanie ze strony uczestników i gości jasno pokazywały, że taka prezentacja koni warta jest regularnego powtarzania w tym samym miejscu i czasie. 1 grudnia, w sobotę, o godzinie 11.00 rozpoczął się II Ogólnopolski Czempionat Koni Ras Szlachetnych w Skokach Luzem.

Czytaj online.

 

Tygodniowy newsletter PZHK

Katalog 2,5 letnich ogierów ras szlachetnych

Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem ogierów ras szlachetnych rocznika 2016 (+ wkładka), zgłoszonych na kwalifikację do polowego treningu wierzchowego oraz stacjonarnego treningu zaprzęgowego. Kwalifikacja odbędzie się w Lesznie w dn. 19-20 listopada br. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Czytaj online.

Prawidłowe żywienie konia czyli pochwała ciągłej nauki

Jako hodowcy, obserwujący nasze konie od dnia ich narodzin, często oceniamy ich stan odżywienia na podstawie kondycji, ogólnego wyglądu oraz zachowania. Nikt lepiej niż my sami nie zna swoich podopiecznych, ich preferencji żywieniowych, przebytych chorób czy problemów, które towarzyszyły nam na drodze ich wzrostu i rozwoju. Jednak ocena właściwego zaopatrzenia organizmu konia we wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz jego potrzeb pokarmowych nie zawsze jest sprawą oczywistą i prostą.

Czytaj online.

Kwalifikacja ogierów w Lesznie

W dniach 19-20 listopada 2018 r. w JKS Przybyszewo w Lesznie odbędzie się kwalifikacja 2,5 letnich ogierów ras szlachetnych do polowego treningu wierzchowego oraz wstępna kwalifikacja do stacjonarnego treningu zaprzęgowego. Przypominamy, że ocenie poddane zostaną wyłącznie ogiery, których zgłoszenie zostało opłacone w terminie. W przypadku niedowiezienia ogiera na kwalifikację opłata nie będzie zwracana.

Czytaj online.