Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

Kondolencje

Tygodniowy newsletter PZHK

BERNARD CZEŚNIK nie żyje

W dniu wczorajszym odszedł na wieczny spoczynek Bernard Cześnik - długoletni pracownik Polskiego Związku Hodowców Koni i Polskiego Związku Jeździeckiego. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia. Zarząd i Pracownicy Polskiego Związku Hodowców Koni

Czempionat Kuców 2019

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem VI Ogólnopolskiego Czempionatu Hodowlanego Kuców, który odbędzie się 12 maja w Bychawie woj. lubelskie.

Płody rolne w żywieniu koni – część I

Do napisania kolejnego newslettera skłoniły nas liczne zapytania ze strony niektórych uczestników zakończonego właśnie cyklu szkoleń z obszaru żywienia koni hodowlanych, przeprowadzanych przez nas w Powiatowych Kołach działających przy Okręgowych Związkach Hodowców Koni.

Mistrzostwa Polski Koni Rasy Huculskiej

Wszystkich hodowców, właścicieli oraz miłośników koni huculskich zapraszamy do zapoznania się z tegorocznym terminarzem imprez oraz regulaminem Mistrzostw Polski Koni Rasy Huculskiej. Impreza odbędzie się na terenie SKH Gładyszów w dniach 13-15 września 2019 r.

Informacja dla hodowców z terenu województwa łódzkiego

Szanowni Państwo, informujemy, że wraz z dn. 01.04.2019 Okręgowy Związek Hodowców Koni w Łodzi otrzymał uprawnienia do wykonywania usług zootechnicznych na terenie woj. łódzkiego.

Nabór klaczy ras szlachetnych do ZT

nformujemy, że kwalifikacja klaczy ras szlachetnych do stacjonarnego treningu wierzchowego w Zakładzie Treningowym w Doruchowie odbędzie się w dniu 8 kwietnia 2019 r. (poniedziałek). Planowane rozpoczęcie kwalifikacji o godz. 11:00. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Przedłużony termin zgłoszeń do Pride of Poland

W imieniu organizatorów informujemy, iż w związku z licznymi pytaniami i dużym zainteresowaniem przedłużony został termin zgłaszania koni do aukcji Pride of Poland do dnia 08.04.2019 roku.

Czytaj więcej o: Tygodniowy newsletter PZHK

Tygodniowy newsletter PZHK

Praktyka żywienia koni - podsumowanie zasad ogólnych

Właściwa dieta pokrywająca aktualne potrzeby pokarmowe, odpowiednio skomponowane i urozmaicone dawki pokarmowe, zawsze przewaga pasz objętościowych nad treściwymi, stały dostęp do świeżej wody, regularne pory karmienia i jak najwyższa jakość pasz – to jedne z ważniejszych zasad w żywieniu koni, które nie są tylko "wymysłem" żywieniowców i lekarzy weterynarii, lecz wynikają ze specyficznej budowy przewodu pokarmowego konia. Nic i nikt nie wyznacza nam przestrzegania tych wszystkich zasad i reguł w takim stopniu, jak właśnie skomplikowana natura konia.

Zasadnicza próba dzielności koni huculskich - propozycje

W imieniu Małopolskiego Związku Hodowców Koni w Krakowie zapraszamy do zapoznania się z propozycjami organizacji zasadniczej próby dzielności wierzchowej lub zaprzęgowej koni rasy huculskiej, która odbędzie się w dniu 12 kwietnia 2019 r. w Tarnowie - Klikowa, ul Klikowska 304.

KOMUNIKAT dotyczący świadectw zootechnicznych

Kategoria: Sprawy hodowlane
   
świadectwa zootechniczne powinny towarzyszyć zwierzętom hodowlanym lub ich materiałowi biologicznemu wykorzystywanemu do rozrodu, w przypadku gdy są one przedmiotem handlu lub są wprowadzane na terytorium Unii z myślą o wpisaniu tych zwierząt lub potomstwa pochodzącego z ich materiału biologicznego wykorzystywanego do rozrodu do innych ksiąg hodowlanych lub o zarejestrowaniu w innych rejestrach hodowlanych. Ze świadectw zootechnicznych hodowca powinien móc uzyskać informacje o jakości genetycznej i rodowodzie nabytego zwierzęcia.

 

Czytaj więcej o: Tygodniowy newsletter PZHK

KOMUNIKAT - dotyczący świadectw zootechnicznych

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 w sprawie hodowli zwierząt z dnia 8 czerwca 2016 r. świadectwa zootechniczne powinny towarzyszyć zwierzętom hodowlanym lub ich materiałowi biologicznemu wykorzystywanemu do rozrodu, w przypadku gdy są one przedmiotem handlu lub są wprowadzane na terytorium Unii z myślą o wpisaniu tych zwierząt lub potomstwa pochodzącego z ich materiału biologicznego wykorzystywanego do rozrodu do innych ksiąg hodowlanych lub o zarejestrowaniu w innych rejestrach hodowlanych. Ze świadectw zootechnicznych hodowca powinien móc uzyskać informacje o jakości genetycznej i rodowodzie nabytego zwierzęcia.”.

Czytaj więcej o: KOMUNIKAT - dotyczący świadectw zootechnicznych

Tygodniowy newsletter PZHK

Test obcego powożącego

Serdecznie zapraszamy hodowców, właścicieli oraz wszystkich zainteresowanych na test obcego powożącego w Zakładzie Treningowym w Książu. Test odbędzie się w dniu 2 kwietnia 2019 r. (wtorek), rozpoczęcie planowane jest na godz. 9:00, a obcym powożącym będzie Katarzyna Kuryś.

Regulamin kwalifikacji ogierów do ZT Książ 2019

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem kwalifikacji do stacjonarnego zaprzęgowego zakładu treningowego ogierów w Książu. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Regulamin kwalifikacji ogierów do ZT Książ 2019

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem kwalifikacji do stacjonarnego zaprzęgowego zakładu treningowego ogierów w Książu. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Okres laktacji

Jak wspominaliśmy w lutowych wpisach z cyklu Porad żywieniowych, pisząc o wysokiej źrebności klaczy i okresie okołoporodowym, wszystkie czynności hodowlano-weterynaryjne przeprowadzane u przyszłej matki oraz troskliwa opieka nad nią i odpowiednie żywienie mają na celu prawidłowy przebieg całego długiego okresu ciąży, odbywający się bez komplikacji poród oraz przyjście na świat zdrowego, silnego źrebięcia. Wskazywaliśmy również na konieczność oszczędniejszego żywienia klaczy kilka dni przed terminem wyźrebienia i w dniu porodu oraz na jej wymagania pokarmowe tuż po porodzie, które wraz z upływem kolejnych dni istotnie wzrastają. Dzisiaj kilka słów właśnie o laktacji i potrzebach pokarmowych tego okresu. Właściwe żywienie klaczy karmiącej ma bowiem kluczowy wpływ na jej wydajność mleczną, ogólną kondycję oraz kolejne zaźrebienie, nie wspominając oczywiście o dobrostanie i formie jej źrebięcia.

Regulaminy MPMK 2019 - rajdy

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem tegorocznych Mistrzostw Polski Młodych Koni w dyscyplinie sportowych rajdów konnych.

Komunikat dotyczący "Świadectw zootechnicznych" dla koni hodowlanych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnia w załączonym piśmie zasady wydawania "Świadectw zootechnicznych" dla koni hodowlanych wpisywanych do ksiąg oraz materiału biologicznego (nasienia).

Regulaminy MPMK 2019 - WKKW

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem tegorocznych Mistrzostw Polski Młodych Koni we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.

Regulaminy MPMK 2019 - skoki

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem tegorocznych Mistrzostw Polski Młodych Koni w dyscyplinie skoków przez przeszkody.

Regulamin MPMK 2019

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z regulaminem rozgrywania (postanowienia ogólne) Mistrzostw Polski Młodych Koni w sezonie 2019.

 

Czytaj więcej o: Tygodniowy newsletter PZHK